Dr. Szobonya Zoltánra, az 1956-os forradalom és szabadságharc mártírjára emlékeztek csütörtökön három eseményen is Kecskeméten. Délelőtt a Neumann János Egyetemen, délután pedig a Megyeházán, majd a börtön falán elhelyezett emléktáblánál emlékeztek meg a 66 éve kivégzett vértanúról.
A Kard és Kereszt Mozgalom helyi tagjainak állítottak emlékoszlopot Nagykőrösön október 23-a alkalmából. Magyarország függetlenségéért a kommunista rendszer megdöntéséért szervezett mozgalom tagjait elfogták. A vezetőt, Molnár Dénes felakasztották, a többieket több év börtönre ítélték. B. Tóth János 8 év börtön kapott. Az emlékoszlop elkészítését és felállítását az ő testvére, B. Tóth Ferenc kezdeményezte és finanszírozta.
Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét polgármestere volt az 1956-os forradalomra emlékező ünnepség szónoka a református Újkollégium előtti '56-os emlékműnél. Az alábbiakban a polgármester teljes beszédét megtekintheti felvételről.
„Egy kis nemzet legyőzte a gonosz hatalmas birodalmát. Akkor és ott, a mi parittyánkból kihajított kőtől megroggyant a vörös Góliát.” Ezzel kezdte beszédét Szemereyné Pataki Klaudia a mai, október 23-ai megemlékezésen. Kecskemét polgármestere kiemelte: „Emlékezzünk hát a lehetetlent nem ismerő, erejükön felüli áldozatot vállaló, bátor magyar harcosokra, akik mindezt kivívták nekünk.”
Az 1956-os forradalom leverése, illetve az azt követő megtorlások következtében jelentős számú magyar állampolgár – az 1957-es becslések szerint több mint 150 ezer ember, nagyjából a korabeli lakosság 1.5%-a- vált üldözötté vagy menekült el Magyarországról. A külföldre távozók mintegy 80%-a 1956 folyamán, több mint fele novemberben ment el- írja a KSH.
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlapon - kizárólag a felhasználói élmény fokozásának érdekében - ún. sütiket alkalmazunk. A hírportál használatával Ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.