Sérülésből felépült madarakat gyűrűztek meg, majd engedtek szabadon a Kiskunsági Nemzeti Park munkatársai a napokban Kecskemét környékén. A mentésben a Kecskeméti Vadaskert is segédkezett.
Egy még pelyhes darázsölyv fiókát találtak Tiszaalpár külterületén a napokban. Mivel nem találták meg a fészkét a természetvédők, most a Szegedi Vadaskertben cseperedik.
Az idei évben is sikeresen lezajlott a fehér gólyák látványgyűrűzése, amelyet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) önkéntesei és a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai végeztek Bács-Kiskun vármegyében és Szegeden. Az MVM Démász Áramhálózati Kft. emelőkosaras autóval és villanyszerelők aktív segítségével járult hozzá a népszerű gólyavédelmi programhoz. A látványgyűrűzések keretében összesen 303 gólyafióka kapott jelölést, az eseményeket több, mint 2150 érdeklődő kísérte figyelemmel.
Július 20-án a Bócsa-bugaci homokpuszta területére szervez túrát a Kiskunsági Nemzeti Park. A kirándulás résztvevő megismerhetik a homoki borókás-nyárasok, a nyílt és zárt homoki gyepek, valamint az egykori szikes tómedrek élőhelyeit.
Szeretnék megismerni a homokpuszták világát és az emblematikus Bugac-puszta tájtörténetét? Szívesen betekintenének a múltban itt élt emberek hétköznapjaiba? Vagy esetleg barangolnának az itteni élőhelyeken? - Látogassanak el a Kiskunsági Nemzeti P Park legújabb látogatóközpontjába!
Új épületben, a Kurgán Házban megtekintheti a Kiskunsági Nemzeti Park új kiállítása a síkságok jellegzetes halmairól, ahol összefonódik a történelem a néphagyománnyal és a természetvédelemmel. Megismerhető a sztyeppék, gyepek sokszínű világát, őseink életét, valamint betekinthet a szegedi Fehér-tó gazdag élővilágába, amit a Tisza-völgyi Bemutatóház hagyományos kiállítótere mutat be.
Idén a megszokottnál jóval korábban, már május utolsó hetében megkezdődött a tiszavirágzás. A nyár eleji időszak egyik várt eseménye, hogy a három éve a Tisza iszapjában fejlődő tiszaviráglárvák a felszínre jöjjenek, megkezdjék átalakulásukat és néhány órás násztáncukat, mielőtt befejezik életüket.
A Kiskunsági Nemzeti Park idén tizennyolcadik alkalommal rendezi meg a Magyar Nemzeti Parkok Hete programsorozatot. Május 21. és 26. között valamennyi nemzeti parkban gazdag programkínálat, izgalmas kalandtúrák, családi programok várják a természetbarátokat.
A Kiskunsági Nemzeti Park munkatársa egy színes gyűrűvel jelölt hím széki lilét figyelt meg május 6-án a Felső-kiskunsági-tavakon. A gyűrűn a C6 felirat volt olvasható, amelyből gyorsan kiderült, hogy a madarat fióka korában három évvel ezelőtt (2021.05.31-én) a fülöpszállási Kelemen-széken gyűrűzte Sápi Tamás. Az azonosításkor a hím madár egy tojó kötelékében mozgott, ennek megfelelően miden jel arra utalt, hogy a madarak egy párt alkotnak és a területen költésbe kezdenek, ezzel is erősítve a széki lile veszélyeztetett magyarországi populációját.
A napokban a Kiskunsági Nemzeti Park kollégájának szeme elé került egy díszes nyárfacincér (Saperda perforata) kifejlett példánya Kunadacs külterületén. A meglehetősen adathiányos faj megfigyelése azért is érdekes, mert a rajzása jóval később, júniusban történik.
Fő szabály szerint a májusi és a júniusi hónapokban – a számos más természeti érték mellett – az orchideák kerülnek a figyelem középpontjába. Ugyanakkor az idei évben már az áprilisi kirándulásaink során a szemünk elé kerülhetnek ezek a színpompás növényfajok.
Már napok óta megfigyelhetők a szép számmal repülő kardoslepkék és fecskefarkú lepkék. A két fajt röptükben nem is olyan könnyű elkülöníteni. Cikkünkben összegyűjtöttük a két faj életmódjához és természetvédelmi helyzetéhez kapcsolódó információkat.
Futóversennyel egybekötött ingyenes családi programra hív a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság Kunszentmiklós-Bösztörpusztára a puszta egyik leglátványosabb eseménye, a túzokdürgés alkalmából!
Témák:
Projektnyitó Kecskeméten
Régészeti bemutatóközpont nyílt Bugacon
Szalakóta Védelmi Konferencia Hajdújáráson
Bagolyles Topolyán
Gyarapodik a Kiskunsági Nemzeti Park ménese
A Kolon-tónál oktatóközpont, a szegedi Fehér-tónál és a Vörös-mocsárnál bemutatóhelyek, a Nagyszéksós-tónál információs pont jött lére a vizes élőhelyek természeti értékeinek bemutatására - közölte a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság Ökoturisztikai és Környezeti Nevelési Osztályának vezetője az MTI-vel.
Valóságosan aranyló díszbe öltöztetik élőhelyeiket a virágzó tavaszi héricsek. A boglárkafélék családjába tartozó növény meglehetősen impozáns megjelenésű, éppen ezért kirándulásaink alkalmával gyorsan a szemünk elé kerülhet. A kedvező időjárásnak köszönhetően ennek a fajnak a virágzása is a megszokottnál korábban történik.
Kedden befutott Akasztóra az első gólya, aki ebben az évben visszaérkezett hazánkba a telelésből. Salamon már 5 éve ugyanabban a fészekben alapít családot. A helyiek nagy örömmel fogadták a madarat, ugyanis ez is azt jelzi, hogy itt a tavasz. Idén a szokásosnál mintegy két héttel hamarabb tért haza a gólya, aki immár a fészket tatarozza a párja érkeztéig.
Az enyhe időjárás beköszöntével már a lepkék is jelzik a tavasz közeledtét. A homoki nyárasokat járva találkozhatunk a most rajzó kis tavasziaraszolóval (Archiearis puella). Ez a kistermetű nappali aktivitású lepkefaj sík- és dombvidéki területeken egyaránt megfigyelhető.
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlapon - kizárólag a felhasználói élmény fokozásának érdekében - ún. sütiket alkalmazunk. A hírportál használatával Ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.