Dr. Szobonya Zoltánra, az 1956-os forradalom és szabadságharc mártírjára emlékeztek csütörtökön három eseményen is Kecskeméten. Délelőtt a Neumann János Egyetemen, délután pedig a Megyeházán, majd a börtön falán elhelyezett emléktáblánál emlékeztek meg a 66 éve kivégzett vértanúról.
Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzata 2016 óta fejezi ki elismerését és megbecsülését a kommunista diktatúra 1945 és 1961 közötti időszaka áldozatainak és hőseinek, melynek jeléül alapította meg a dr. Szobonya Zoltán Emléknapot. Az ünnepség keretében adják át a tisztelet oklevelét a kommunizmusban elszenvedett meghurcoltatásért tizenhét honfitársunknak, illetve főként hozzátartozóiknak szeptember 26-án, a Vármegyeházán. Íme a részletes programok!
Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Bács-Kiskun Vármegyei Szervezete szeretettel várja a kecskemétieket az ÁLLAMALAPÍTÁS ÉS SZENT ISTVÁN NAPJA, valamint a Magyarok Kenyere Ünnep alkalmából tartandó megemlékezésre és kenyéráldásra augusztus 20-án 18 órára a Szent István-szoborhoz. A rendezvényen ünnepi beszédet mond majd dr. Szabó Ildikó a Petőfi Sándor Katolikus Általános Iskola és Óvoda igazgatója. Az ünnepi műsorban közreműködnek majd a Kecskemét Táncegyüttes táncosai.
Katonai tiszteletadással és koszorúzással egybekötött hagyományos megemlékezést tartott a II. világháborúban hősi halált halt, valamint a Magyar Néphadsereg és Magyar Honvédség kötelékében szolgálati tevékenység közben életüket vesztett repülők tiszteletére a Magyar Veterán Repülők Szövetségének kecskeméti tagszervezete csütörtök délután a kecskeméti köztemetőben.
A cigány holokauszt nemzetközi emléknapja alkalmából megemlékezést tartott a Wojtyla Barátság Központ sorsközössége a Védőháló Karitatív Közhasznú Egyesülettel karöltve a műkertvárosi Assisi Szent Ferenc kápolna parkjában lévő „cigányarcú Krisztus” keresztnél.
Főhajtással tisztelegtek a Wojtyla Barátság Központ gondozottjai a holokauszt kecskeméti áldozatainak emléke előtt az Élet Menete Alapítvány mobil vagonkiállításának helyszínén, a kecskeméti Vasútállomáson.
Megemlékezést és koszorúzást tartottak június 4-én, kedden délután a nemzeti összetartozás napja alkalmából a Városháza melletti Országzászlónál. Az önkormányzat által szervezett megemlékezésen beszédet mondott Csáki Tibor, a Katona József Gimnázium igazgatója, és fellépett a Závori Erika vezette Scherzo Vegyeskar.
Megemlékezést és koszorúzást tartottak június 4-én, kedden délután a nemzeti összetartozás napja alkalmából a Városháza melletti Országzászlónál. Az önkormányzat által szervezett megemlékezésen beszédet mondott Csáki Tibor, a Katona József Gimnázium igazgatója, és fellépett a Závori Erika vezette Scherzo Vegyeskar.
Minden esztendő május hónapjának utolsó vasárnapját a magyar nemzet a hősi halottak emléknek szenteli. Mindazoknak, aki a vérüket ontották, életüket kocáztatták vagy áldozták Magyarországért. Vasárnap, a Hősök napján, melyet Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Honvéd Hagyományőrző Egyesület Kecskeméti Területi Szervezete szervezett, Gáldonyi Sándor, az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság Kecskeméti Iroda vezetője mondott beszédet.
Százhúsz évvel ezelőtt, 1904. május 5-én halt meg Jókai Mór, aki sok szállal kötődött Kecskeméthez is. Ezért is emlékezett meg az íróról ma délután a Katona József Emlékház baráti köre, a Bács-Kiskun Megyei Honismereti Egyesület és a Magyar Irodalomtörténeti Társaság.
Elkezdődött a "rákóczis" hét a kecskeméti II. Rákóczi Ferenc Általános Iskolában. A héten több program is várja a fiatalokat, például fejedelmi nap, kampány és természetesen megemlékezés is. Ennek kapcsán beszélgettünk az intézmény igazgatójával, Fáriné Boros Erikával.
Március 15-én délelőtt leleplezték a Katona József Könyvtár előtti téren Lakatos Pál Munkácsy-díjas képzőművész Jel című szobrát a nemzeti ünnep alkalmából rendezett városi ünnepségsorozat első állomásaként. Az eseményen az M. Bodon Pál Iskola és a Katona József Könyvtár egyesített kórusa Kodály Háry Jánosából énekelte el a Toborzót a Kecskeméti Városi Fúvószenekar kíséretével, majd Szemereyné Pataki Klaudia polgármester tartott ünnepi beszédet, melyben kijelentette: "Minden, amit Kecskeméten elértünk, amit fel tudunk mutatni, abból a hősiességből, abból az alkotó erőből fakad, melyet Petőfi ránk hagyományozott."
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlapon - kizárólag a felhasználói élmény fokozásának érdekében - ún. sütiket alkalmazunk. A hírportál használatával Ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.