A Hírös Hét Fesztivál 90 évéről tart előadást Székelyné Kőrösi Ilona történész, etnográfus a Városháza dísztermében augusztus 20-án 17:00 órától. A Dísztermi krónikák című sorozatba illeszkedő előadást a Hírös Agóra szervezi.
Hagyományosan minden év júniusának első vasárnapján köszöntik a köznevelésben és a felsőoktatásban dolgozókat. Így volt ez 35 évvel ezelőtt is. Visszatekintő magazinunk e heti adásában az 1989-es pedagógusnapról beszámoló anyagaink közül válogattunk: pedagógusok köszöntése a Városházán; pedagógus kamara alakulása; az Iskolamúzeum új kiállítása – Székelyné Kőrösi Ilona összeállítása; pedagógus példaképek.
Százhúsz évvel ezelőtt, 1904. május 5-én halt meg Jókai Mór, aki sok szállal kötődött Kecskeméthez is. Ezért is emlékezett meg az íróról ma délután a Katona József Emlékház baráti köre, a Bács-Kiskun Megyei Honismereti Egyesület és a Magyar Irodalomtörténeti Társaság.
Megtisztult és megszépült a Noszlopy Gáspár-szobor környezete. A park rendbetételét most is, immár harmadik alkalommal a Gáspár András Technikum kadétjai végezték el, hogy méltó legyen a mai megemlékezéshez.
Muraközy János születésének 200. évfordulóján kezdetét vette a neves kecskeméti festőművész, '48-as hős és városi hivatalnok előtt tisztelgő emlékév. Csütörtök délelőtt megkoszorúzták az Ókollégium falán lévő Muraközy-emléktáblát, és énekkel, verssel, köszöntő beszéddel emlékeztek rá. Az emlékév kiemelt eseménye lesz a március 15-i nemzeti ünnep előestésén tartandó fáklyás megemlékezés, de csatlakoznak a hamarosan kezdődő Házasság Hete programjaihoz is, múltidéző városi sétát rendeznek, a Ráday Múzeum állandó Muraközy-kiállítása pedig négy új képpel gyarapodva várja látogatóit.
Idén is megtartották a már hagyományos Pál-napi megemlékezést Gyenes Mihály egykori házánál, ahol 1843. január 25-én egy névnapi összejövetelen a húszéves Petőfi is részt vett. Ez az élmény ihlette első Kecskeméten született versét, mely a Pál-napkor címet viseli. A Hírös Agórában tartott előadásán Székelyné Kőrösi Ilona történész, etnográfus, a Katona József Emlékház vezetője megvilágította a vers születésének helytörténeti hátterét, majd megkoszorúzták az egykori Gyenes-ház helyén álló emléktáblát a Jókai utcán. A megemlékezést Gyenes Mihály nevelt fia, Gyenes Pál mind a hét dédunokája megtisztelte jelenlétével.
A János vitéz daljáték alkotójára, a kecskeméti főreáliskola igazgatójára, Kacsóh Pongrácra emlékeztek ma a híres zeneszerző felújított emléktáblájánál.
Ma délben a hagyományoknak megfelelően két helyszínen is megemlékeztek Katona József születésének 232. évfordulójáról. Előbb a drámaköltő szülőháza helyén álló emlékház udvarán, majd déltől a színház oldalában álló Katona József-szobornál gyűltek össze az emlékezők.
117 évvel ezelőtt, 1906-ban október 28-án hozták haza II. Rákóczi Ferenc fejedelem hamvait kassai újratemetésére. A földi maradványait szállító vonatot Kecskeméten is fogadták ünnepélyes keretek között. Erre emlékeztek ma a Rákóczi úton található emléktáblánál.
Fanto Bernát, a legendás kecskeméti fotográfus munkásságát, tragikus életét ismerhették meg a résztvevők a Wojtyla Akadémia mai találkozóján. Székelyné Kőrösi Ilona történész mesélt az érdeklődőknek fényképészről, aki 53 éven át, egészen 1944-es haláláig hű krónikása volt városunknak és az itt élőknek.
A Petőfi szellemiségét és korát bemutató eseményt Harmatos Zoltán, a Hírös Agóra szakmai vezetője nyitotta meg, majd átadta a szót Balanyi Károly grafikus- és zománcművésznek. Az alkotó elmondta, a Hírös Agóra […]
175 évvel ezelőtt, 1848. szeptember 25-én érkezett Kecskemétre Kossuth Lajos, akit a Városháza épületében fogadott Kecskemét akkori elöljárósága. A mai napon ezt a jeles eseményt elevenítette fel a Bács-Kiskun Megyei Honismereti Egyesület a Kossuth szobor előtt.
Idén 89 esztendős a város és a térség legnagyobb múltú fesztiválja. AHírös Hét Fesztivál a hagyomány és a helyi értékek jegyében ma estétől vasárnapig várja a látogatókat Kecskemét főterén. Ma délután az első Hírös Hétre emlékeztek a Városháza Dísztermében.
Petőfi Sándorra emlékeztek ma (hétfőn) halálának/eltűnésének évfordulóján. Az esemény a Katona József Emlékház, a Bács-Kiskun Megyei Honismereti Egyesület és a Magyar Irodalomtörténeti Társaság helyi csoportja szervezésében valósult meg.
Június 9-én pénteken, 15 órától Trianon - Kecskemét Emléksétára invitálja a kecskeméti lakosokat az Aranyhomok Kistérségfejlesztési Egyesület, a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából.
A téli bezárást követően újra megnyílt a Katona József Emlékház, ahol péntek délután a magyar széppróza napját ünnepelték meg. Az irodalom szerelmesei azért gyűltek össze, hogy versfelolvasásokkal és beszélgetéssel emlékezzenek az irodalom nagyjaira.
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlapon - kizárólag a felhasználói élmény fokozásának érdekében - ún. sütiket alkalmazunk. A hírportál használatával Ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.