Bán János, azaz Bán Mór, a Hunyadi-sorozat szerzője tartott előadást Keresztény eszménykép a magyar középkorban címmel Kecskeméten, a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ) szervezésében, az Érseki Helynökség termében. Amellett, hogy anekdotákkal tarkított elbeszélésében új perspektívát nyitott történelmünk derűsebb újraértelmezése felé, és hangsúlyozta a kereszténység megtartó erejét, a közönség egy filmszerűen izgalmas, informatív részletekben gazdag előadást hallhatott.
A Hírös Hét Fesztivál 90 évéről tart előadást Székelyné Kőrösi Ilona történész, etnográfus a Városháza dísztermében augusztus 20-án 17:00 órától. A Dísztermi krónikák című sorozatba illeszkedő előadást a Hírös Agóra szervezi.
Megérkezett hétfőn a Terror Háza Gulag-vándorkiállítása két kecskeméti iskolába. Reggel a Szent Imre Katolikus Általános Iskola, déltől pedig a Zrínyi Ilona Általános Iskola 7-8. osztályos diákjai vehettek részt rendhagyó történelemórán Balogh Gábornak, a Terror Háza történészének vezetésével. Az izgalmas előadásban megelevenedtek a kényszermunkatáborok mindennapjai, és a diákok hallhattak arról is, milyen hozzáállás és milyen praktikák kellettek ahhoz, hogy valakinek esélye legyen túlélni a nem ritkán többéves rabságot.
Megérkezett hétfőn a Terror Háza Gulag-vándorkiállítása két kecskeméti iskolába. Reggel a Szent Imre Katolikus Általános Iskola, déltől pedig a Zrínyi Ilona Általános Iskola 7-8. osztályos diákjai vehettek részt rendhagyó történelemórán Balogh Gábornak, a Terror Háza történészének vezetésével. Az izgalmas előadásban megelevenedtek a kényszermunkatáborok mindennapjai, és a diákok hallhattak arról is, milyen hozzáállás és milyen praktikák kellettek ahhoz, hogy valakinek esélye legyen túlélni a nem ritkán többéves rabságot.
Ebben az évben emlékezünk országosan a holokauszt 80. évfordulójáról, s ehhez kapcsolódóan egész éves rendezvényeket szervez a MAZSIHISZ. Kecskeméten és Bács-Kiskun Vármegyében, több iskolában, közel 600 diák vett részt az április 16-i emléknap rendhagyó történelem óráján.
Vendégeink: dr. Feldmájer Péter, a MAZSIHISZ Közép-Magyarországi Területi Csoportjának elnöke és Dr. Nagy István, a Kiskunfélegyházi Móra Ferenc Gimnázium pedagógusa.
Ahogyan azt megszokhatták, a jeles épületeink, műemlékeink, az épített örökségünk elemei mellett helyet kap a művészet is, mostani adásunkban a Népi Iparművészeti Gyűjteményben látogatunk, ahol a Kiskunsági Alkotótáborban készült, a pusztai létet és a tanyavilág szépségét bemutató műalkotásokból nyílt kiállítást mutatjuk be Önöknek.
Ezt követően a stúdióban vendégem lesz magazinunk állandó szerzője, Károlyfalvi József történelem szakos pedagógus, akivel egy Kecskeméten a 19. században tevékenykedő sebészorvos, Bábiczky Imre sebészorvos munkásságáról, és a korszak kecskeméti vonatkozásairól beszélgetünk!
A 46. alkalommal megrendezett Kölcsey Kör pódiumbeszélgetés-sorozat közönsége ezúttal dr. Koncz István László szülész-nőgyógyász gondolatait ismerhette meg a család és karrier összefüggéseiről.
A március 15-e alkalmából Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett kecskeméti dr. Koncz István László szülész-nőgyógyász szakorvos volt a vendége a csütörtök este immár 46. alkalommal megrendezett Kölcsey Kör pódiumbeszélgetés-sorozatnak. Előadásának címe, „A család szerepe egy karrier építésében” személyes példák, párhuzamok felemlítésére is alkalmat adott: a népszerű kecskeméti doktor családi életének, karrierjének nehéz pillanatairól is bölcs derűvel, optimista szemlélettel emlékezett meg, hol könnyeket, hol önfeledt mosolyt kiváltva hallgatóságából.
Várhatóan az idei év vége felé kerülhet képernyőre a nemzetközi produkcióban és színészgárdával készülő grandiózus Hunyadi-tévésorozat tíz epizódja. Bán János – írói nevén Bán Mór –, a filmsorozat alapjául szolgáló könyvsorozat szerzője a nemzeti ünnep előestéjén tartott előadást Kecskeméten a Hunyadiak történelmi szerepéről, történelmi sikereink és tragédiáink ellentmondásos feldolgozásáról és az e téren fennálló adósságainkról.
A szeretet ünnepén végre találkozik az egész család, mindenki egy asztalhoz ül, ajándékot bontogat és élvezi az év utolsó napjait. A családban kedves történetek szólnak arról, hogy a dédanyák a XX. század elején hogyan töltötték ezt az időszakot. Most időutazás címén összeszedtünk tíz különleges tényt arról, hogy a boldog békeidőkben mit tettek a fára, mit vásároltak, milyen népszokások voltak, valamint megnéztük azt is, hogyan alakult át a mélyen vallásos karácsony a családok és a gyermekek ünnepévé - írja a Magyar Nemzet.
Aktualitások, valamint a közelgő Krisztus születése-ünnepkör egyaránt helyet kapott a novemberi érseki interjú kérdései között. A Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye főpásztorát Farkas P. József újságíró kérdezte.
Dr. Rosta Szabolcs régész, a Katona József Múzeum igazgatója tartott érdekfeszítő előadást szerda este a bugaci Aranymonostor elmúlt években feltárt kincseiről a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ) szervezésében a Főplébánia Lestár téri közösségi termében. Rosta Szabolcs elmondta: 2024 tavaszán nagyszabású látogatóközpont nyílik az Árpád-kori monostor területén.
Lezajlott a történelemérettségi vizsga írásbeli része. Középszinten 68 131, emelt szinten pedig 7025 diák adott számot a tudásáról. Középszinten három, emelt szinten négy óra állt a vizsgázók rendelkezésére.
Miért és hogyan torzították koponyájukat a hunok? Honnan eredeztethető ez a szokás? Ezekről kérdezte kollégánk, a Kecskeméti Katona József Múzeum osztályvezető régészét, Wilhelm Gábort.
Bár az első írásos emlék szerint 650 éve város Kecskemét, a régészeti leletek azt bizonyítják, legalább 1000 éve folyamatosan lakják a magyarok. Ráadásul egy évezreddel ezelőtt is jelentős településnek számított ez a terület.
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlapon - kizárólag a felhasználói élmény fokozásának érdekében - ún. sütiket alkalmazunk. A hírportál használatával Ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.