A német megszállás előtt a zsidó közösség rendkívül jelentős szerepet játszott Kecskemét társadalmi-gazdasági életében, azonban 1944-ben helyzetük drámai módon megváltozott. Erről szólt dr. Rigó Róbert történész, a Károli Gáspár Református Egyetem tudományos főmunkatársa szerdai előadása a Wojtyla Barátság Központban.
Beköszöntött a zsidóság legkedvesebb ünnepe a hanukára, amely idén december 7-e estétől december 15-e estéig (a zsidó naptár szerint kiszlév 24. estétől tévét hónap 2. estéig) tartó, nyolc napos ünnep, amely a zsidóknak a szíriai görög hódítók felett i. e. 165-ben aratott győzelmére, a jeruzsálemi szentély megtisztítására és újraavatására, valamint a nyolc napon át égő mécses csodájára emlékeztet.
Ma köszöntött be a Szukkot, azaz a Sátrak ünnepe, amely sok-sok énekszóval, tánccal és vidámsággal azt fejezi ki, hogy a zsidóság töretlenül bizakodik az Örökkévaló gondoskodásában.
A zsidó naptár szerint ádár hónap 14. napján, az előző napnyugtától az aznapi első három csillag megjelenéséig ünneplik a purimot, a megmenekülés napját, az ószövetségi eredetű zsidó tavaszünnepet, a "zsidó farsangot". A Gergely-naptár szerint idén az ünnep március 6-án napszálltakor kezdődik és 7-én estig tart. Az MTVA Sajtóarchívumának anyaga:
A szörnyű veszteség egész Európáé, az egész világé, a magyar zsidóságot ért veszteség pedig az egész nemzet örök vesztesége - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára a holokauszt nemzetközi emléknapja alkalmából tartott megemlékezésen, amelyet a Holocaust Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány szervezett pénteken Budapesten.
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlapon - kizárólag a felhasználói élmény fokozásának érdekében - ún. sütiket alkalmazunk. A hírportál használatával Ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.