Az elmúlt napokban Horváth Fanni, az M. Bodon Pál Zeneiskola fuvolatanára Krakkóban lépett fel, a Kecskeméti Városi Fúvószenekar Jesolóban nyert Arany Diplomát egy nemzetközi fesztiválon, míg Szabó Sándor tárogatóművész a Gregus Tárogató Kvartettel Szabadkára vitte el „a magyar lélek hangját”. A kecskeméti muzsikusok fellépéseit mindenhol fokozott figyelem kísérte, Lengyelországban, Olaszországban és Szerbiában is szép sikert arattak.
Ünnepélyes keretek közt átadták pénteken a kecskeméti Kodály Intézet felújított főépületét. A Modern Városok Program keretében 2018-ban megkezdődött átfogó felújítás révén 5-ről 19-re nőtt a használható tantermek száma, és modernizálták az épületet a 21. század elvárásainak megfelelően.
„A Kodály Zoltán utáni magyar zenepedagógia legnagyobb alakja”, Dobszay László munkássága is Magyar Örökség-díjat kapott az elmúlt napokban. A Széchenyi-díjas zenetudós évtizedeken át gyakran járt Kecskeméten. A Kodály-szemináriumok rendszeres előadója volt, emellett éveken át tartott a hírös városban továbbképzéseket szolfézstanároknak, előadásokat zenetanároknak.
Életének 70. évében, szeptember 22-én elhunyt Hegyi Árpád Jutocsa, a kecskeméti Katona József Színház korábbi rendezője. A hírös városban számos emlékezetes előadás fűződik a nevéhez, többek között a Marica grófnő, A velencei kalmár és A cirkuszhercegnő darabok színrevitelében alkotott maradandót.
Gyermekcsoportok és felnőttek részvételével indult útjára először a DaloLófra. A Scherzo Vegyeskar által szervezett zenés könnyed hangulatú programot szombaton tartották a Kecskeméti Arborétumban. A jelentkezőket öt állomáson várták a pedagógusok, akikkel a szabad ég alatt együtt zenélhettek, énekelhettek és táncolhattak.
Szeptember 14-15-én nagy érdeklődés kísérte Kecskemét legújabb fesztiválját, a Művészetek Főutcáját. Az alapötlet Cseke Pétertől, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház Kossuth-díjas direktorától származik, aki a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagjaként egyben a Magyar Művészeti Akadémia Kecskeméti Regionális Munkacsoportjának elnöke is.
Ezen a hétvégén tartották Kecskemét új összművészeti fesztiválját, a Magyar Művészeti Akadémia sokszínű tevékenységét bemutató Művészetek Főutcáját. A rossz idő miatt a nagyszínházban megtartott eseményen Cseke Péter, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház igazgatója, a fesztivál ötletgazdája köszöntötte a megjelenteket, akik a Kodály Iskola műsorát, Eszenyi Enikő és Járai Máté duóját, valamint a Felhangolva című előadást is megtekinthették.
Hagyományőrző Székely-Magyar Nótanapot szervezett szombaton a Kecskeméti Nótások Baráti Köre Egyesület. A volt Hírös Lovardában nem csupán a magyar nemzetet összekötő dalok voltak főszerepben, hanem a székely és a hazai ízek is.
Ünnepélyesen is megnyílt szombat este Kecskemét új összművészeti fesztiválja, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) sokszínű tevékenységét bemutató Művészetek Főutcája. A rossz idő miatt a nagyszínházban megtartott eseményen Cseke Péter, a Kecskeméti Nemzeti Színház igazgatója, a fesztivál ötletgazdája köszöntötte a megjelenteket, akik a Kodály Iskola műsorát, Eszenyi Enikő és Járai Máté duóját, valamint a Felhangolva című előadást is megtekinthették. A Művészetek Főutcája vasárnap is gazdag programmal várja a közönséget.
Dr. Ittzés Tamás alig egy hónapja vezeti a Kodály Iskolát. Határozott elképzelésekkel, ugyanakkor kollégáival szembeni bizalommal és empátiával vágott neki annak az intézménynek a vezetéséhez, amelyhez kisgyerekkora óta ezer szállal kötődik. A falakon belül első ránézésre nem sok minden változott, nem forgatta fel fenekestül az épület rendjét az új igazgató, mindent és mindenkit a jól megszokott helyén talál szülő és diák egyaránt. Az igazgatói irodában azonban az új vezető hangjának határozottsága azt jelzi, nem ismer pardont, csibészes mosolya viszont némileg lazít a komolyságon. Egykori iskolatársként kérdezem dr. Ittzés Tamást.
Hétfőn indul a Széchenyiváros Hete programsorozat, amelynek keretében hétfőn mazsorett felvonulásra és a Széchenyivárosért Egyesület díjátadójára kerül sor, majd az M. Bodon Pál Művészeti Iskola, valamint a Bitter Monday zenekar koncertje következik. Kedden szenior jóga bemutató és a Mesélő házak, szerdán az EFI Egészségpontja és a Cédrus Körök programjai, csütörtökön a Szent-Györgyi Albert Technikum bemutatója, pénteken cédrusfa avatás, majd óvodások műsora, valamint táncház várja az érdeklődőket. Mutatjuk a részleteket:
Alpesi kürt-workshopot tartottak csütörtökön délután a Kodály Iskolában. A diákok megismerkedhettek a hangszerrel, és meghallgathatták a svájci nagykövet előadását a svájci-magyar kapcsolatokról.
Animal Cannibals- és Milagro-koncerttel, Buda Ferenc és fia irodalmi műsorával, családi, kulturális és sportprogramokkal várja az érdeklődőket szeptember 19. (csütörtök) és 21. (szombat) között a XX. Hunyadivárosi Napok. A programok többségének helyszíne a Hunyadivárosi Közösségi Ház lesz.
Charlie októberben lesz 77 éves, és a mai napig elképesztő energiával, lendülettel nyomja a bulikat. A Liszt Ferenc- díjas legenda 60 éve folyamatosan koncertezik.
Komoly és felelősségteljes szakmai munkával telt a nyara: júliusban Kínába utazott, ahol egy egyhetes karnagyi kurzus tanáraként és egy zenei nevelési konferencia előadójaként számítottak a segítségére, míg augusztus utolsó napjaiban Prágában járt a Kecskeméti Fesztivál Kórussal. Így azután az elmúlt 2-3 hónapban dr. Kiss Katalinnak nem sok ideje maradt a pihenésre, de mint mondta, a távol-keleti országban és a cseh fővárosban is felejthetetlen élményekkel gazdagodott.
Az augusztusban megrendezett Tahi Egyházzenei Héten kecskeméti énekesek és hangszeresek is részt vettek. A református egyházzenei táborban tanult gyönyörű művek a Fasori Zenés Esték legutóbbi, vasárnap esti alkalmán újra elhangoztak, a zenés áhítaton szolgálók között ott volt a Kecskeméti Vég Mihály Énekkar több tagja, valamint a Lakó Sándor Kamarazenekar is.
Az Ars Sacra Fesztivál keretében az Ars Nova Énekegyüttes és az alapításának 20.
évfordulóját ünneplő Lakó Sándor Kamarazenekar hangversenyei az evangélikus
templomban, Rostetter Szilveszter orgonaestje a Barátok templomában, a Scherzo
Vegyeskar sétálós programja, a DaloLófra az arborétumban és a Miraculum-Aurin
kóruscsalád koncertje a Művészetek Főutcája címmel szervezett összművészeti
fesztiválon – szeptember hónapban többek között ezek a programok várják
Kecskeméten a zeneszeretőket.
Csík János több mint 10 évvel ezelőtt alapította meg a Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola, Gimnázium, Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskolában a népzenei tanszakot. A Kossuth-díjas zenész a KTV kiemelő magazinjában beszélt a kezdetekről, illetve az elmúlt évtized eredményeiről.
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlapon - kizárólag a felhasználói élmény fokozásának érdekében - ún. sütiket alkalmazunk. A hírportál használatával Ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.