Hat kecskeméti intézmény várja az érdeklődőket izgalmas programokkal az idei Kutatók Éjszakáján szeptember 27-én, pénteken. Az Európa-szerte megrendezett ingyenes eseménysorozat célja a tudomány és a kutatói életpálya népszerűsítése.
Az őszi napéjegyenlőség időpontja vasárnap délutánra esett, ekkor köszöntött be a csillagászati ősz. A napéjegyenlőség egy csillagászati esemény, melynek folyamán a földi egyenlítő síkja áthalad a Nap középpontján, ez évente kétszer fordul elő, március 21. és szeptember 23. körül.
Szeptember 27-én pénteken 17:00 órától megismerkedhetnek az érdeklődők a fröccsöntés, a kibervédelem, a digitális iker, a filamentek és 3D nyomtatás, a műanyagok, az elektromikroszkóp, sőt a kísérteti fizika rejtelmeivel is. A Kertészeti Kar elénk tárja a csodálatos ősz, szín és zamat világát, lesz játék, kaland és kézműves foglalkozás.
Posztumusz rangos elismerést kapott dr. Kiss Árpád, kecskeméti növénynemesítő genetikus, akinek a világon először sikerült a tritikálét előállítania a búza és a rozs keresztezésével. Magyar Örökség Díját fia, ifj. dr. Kiss Árpád vehette át szeptember 21-én, Budapesten, a Ráday Házban.
Szenzációs eredménnyel szerepelt Magyarország a Mesterséges Intelligencia Diákolimpián. Labancz Benedek, a Kecskeméti Bolyai János Gimnázium 12-es tanulója, aranyérmet szerzett a szaúd-arábiai Rijádban megrendezett versenyen.
Tizenegy év után újra magyar fiatal állhatott a dobogóra a 35. EU Fiatal Tudósok Versenyén. A lengyelországi Katowicében mérte össze tudását 37 ország legtehetségesebb fiatalja. Hatalmas siker, hogy az Európa Bajnokságon a kecskeméti Hegedűs Márton a különdíj mellett harmadik díjban is részesült.
Jövő héten kedd este együtt kel fel a Hold és a Szaturnusz a délkeleti horizonton, majd szorosan összefonódva emelkednek egyre magasabbra, hajnalban pedig az év egyetlen részleges holdfogyatkozása is megfigyelhető lesz.
Rekordszámú, csaknem 2 ezer elsőéves hallgató kezdheti meg tanulmányait idén a kecskeméti Neumann János Egyetemen. A hétfői ünnepi tanévnyitót megtisztelte jelenlétével Jean-François Paroz svájci nagykövet is, aki Svájc titkai címmel tartott előadást a nagyelőadót megtöltő gólyáknak.
Az informatikai mérnök hallgatók gyakorlatorientáltabb képzését segíti, a GAMF Kar Informatikai Tanszéken az NJE Start Program keretében ma aláírt megállapodás. Az IB Controll Kft.-vel kötött szerződés révén a diplomát szerzett fiatal szakemberek tudása jobban igazodik majd a munkaerőpiaci elvárásokhoz.
Augusztus közepe van így a nyári gyerektáborok lassan befejeződnek. A héten ér véget az idei szezon utolsó csillagász tábora is. A Hírös Agóra által szervezett, nagy népszerűségnek örvendő napközis jellegű szaktáborban ma kísérleteztek a gyerekek, majd üstököst készítettek.
A vártnál is erősebb a jelenlegi napciklus, ennek következtében Magyarországon is többször lehet majd sarki fény észlelésére számítani a következő években. A központi csillagunk aktivitása az űridőjárást is befolyásolja, így erős geomágneses viharokra számíthatunk. A témában Szűcs Lászlót, a Kecskeméti Planetárium igazgatóját kérdeztük.
A vártnál is erősebb a jelenlegi napciklus, ami már bőven lekörözte az előzőt. Ennek következtében Magyarországon is látható sarki fényekre lehet számítani a következő években.
Különleges kis kedvenc érkezett a Kutyával egy Mosolyért Alapítvány kecskeméti táborába. Egy robot kutya látogatta meg a táborozó gyermekeket meglepetés vendégként. A gyerekek nagyon örültek a meglepésnek, amit a kis bemutató utána simogathattak, de még ki is próbálhattak.
Évről-évre újabb és újabb vetőmagfajtákat állít elő a kecskeméti Zöldségtermesztési Kutató Intézet (ZKI). Ez azért fontos, hogy a zöldségek szépek és egészségesek legyenek. A nemesítés során a legfontosabb szempont, hogy a fajták a klimatikus hatásokkal és a betegségekkel is megbirkózzanak, ezért mindig újítani kell.
Cserényi Gyula egykori iskolájában, a kecskeméti Arany János Általános Iskolában tartott előadást hétfőn. A tartalékos kutatóűrhajós a kiképzéséről és a HUNOR-program küldetéséről beszélt a kíváncsi diákoknak. Cserényi Gyula hétfő este a KTV Kiemelő magazinjának vendége volt.
Néhány napja adták át a 33. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia díjait. A rendezvényen kiderült, hogy első díjban részesült Hegedűs Márton, a Kecskeméti Református Gimnázium diákja Katenán - Együtt vagy külön? című munkájával. Tóth Imrét, a Kecskeméti Református Gimnázium igazgatóhelyettesét pedig az iskola kreatív tehetségeket támogató tanáraként díjazták. Ők voltak csütörtökön a KTV Kiemelő magazinjának vendégei.
Átadták a 33. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia (OTIO) díjait szombaton; a két napon át a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen lezajlott döntő résztvevői közül tíz pályamű kapott díjat, köztük Hegedűs Márton, a Kecskeméti Református Gimnázium diákja.
A szakértői bizottság végleges döntése alapján Kapu Tibor lehet az az ember, akit Magyarország hosszú évtizedek után ismét a világűrbe küld, míg a tartalék űrhajós Cserényi Gyula lesz. Ők ketten fogják elvégezni a kiképzés utolsó fázisát – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfő reggel.
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlapon - kizárólag a felhasználói élmény fokozásának érdekében - ún. sütiket alkalmazunk. A hírportál használatával Ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.